Results‎ > ‎National Champ Wins‎ > ‎

1990-1999

1991-92 Lake Karapiro

Women’s Senior Double: Merryn Johnson, Judy Brown

 

1994-95 Lake Ruataniwha

Men’s Intermediate Coxed Four: Foss Shanahan (Bow), Julian Lonsdale (2), Brent Smith (3) Hunter Tretheway (Str) Chris Woods (cox)

Women’s Senior Eight: Bea van Mullekom, Jane Murray, Kate Robinson, Melissa Bray, Rowan Quinn, Charlotte Henry, Deirdre Byrne, Alice Henry cox Andrea Gudsell

Women’s Intermediate Coxed Four: Kate Robinson, Jane Murray, Bea van Mullekom, Melissa Bray cox Andrea Gudsell

 

1995-96 Lake Karapiro

Men’s Senior Coxed Four: Foss Shanahan (Bow), Julian Lonsdale (2), Brent Smith (3) Hunter Tretheway (Str) Chris Woods (cox)

Women’s Senior Eight   Sarah Crichton, Alex Scott, Rosa Volz, Belinda Ryan, Rowan Quinn, Michaela Stirling, Deirdre Byrne, Alice Henry, cox Andrea Gudsell

Women’s Novice Eight: Dave Thomas (coach)

 

1996-97 Lake Ruataniwha

Women’s Championship Coxless Four: Kate Robinson, Bea van Mullekom, Belinda Ryan, Rosa Volz

Women’s Championship Coxless Pair: Kate Robinson, Bea van Mullekom

Men’s Junior Single: Sam Brown

 

1997-98 Lake Karapiro

Women’s Championship Lightweight Single: Melissa Bray

Women’s Senior Eight: Louise Saviker, Robyn Gilbertson, Marianne Lupton, Ann-Maree Patterson, Sarah Nyberg, Michaela Stirling, Lauren Stewart, Emily McGavin, cox Andrea Gudsell

Women’s Championship Lightweight Double: Melissa Bray, Alex Scott

Alex Scott (str) and Melissa Bray (bow)

1998-99 Lake Ruataniwha

Women’s Championship Lightweight Single: Alex Scott

Alex Scott(middle) - Winner of LW 1x ,  Melissa Bray(left), and Rachel Brider(right) of Union Wanganui

Women’s Intermediate Single: Belinda Ryan

Women’s Championship lightweight Double: Melissa Bray, Alex Scott

Women’s Championship Eight: Claire Manning, Jude Ellis, Bea van Mullekom, Belinda Ryan, Melissa Bray, Sarah Nyberg, Emily McGavin, Alex Scott, cox Leanne Hodson

 

1999-2000 Lake Karapiro

Men’s Intermediate Eight: Gerard O’Flynn (bow), Nestar Russell (2), Paul Ward (3), Simon Crowther (4), Gary Ward (5), Ben Dunsheath (6), Ben Ashby (7), Nick Cozens (str), Michael Camplin (cox), Nick Sygrove (coach)

Women’s Championship Lightweight Single: Melissa Bray

Women’s Senior Double: Belinda Ryan, Bea van Mullekom